Imię i nazwisko: Wojciech Kwiatkowski
Nagrody: - Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa (1996)
- Nagroda z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (2008)
- odznaczenie - Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis (2007)
Kilka słów o mnie: Od najmłodszych lat brałem udział w licznych konkursach recytatorskich i festiwalach teatralnych. Za każdym razem słyszałem komentarze, że jestem urodzony na scenę. Ta myśl z czasem zaczęła we mnie kiełkować.
Moja rodzina przygotowywała mnie do zawodu zoologa, jednak moja ciotka – z zawodu psycholog – dość wcześnie dostrzegła mój talent i "pchnęła" mnie w kierunku aktorstwa. To za jej sprawą postanowiłem związać swoją przyszłość z aktorstwem.

Nigdy nie zapomnę, jak zdawałem egzamin eksternistyczny na zawodowego aktora. Grałem wtedy Papkina, a egzaminowali mnie dwaj znani aktorzy: Jan Świderski i Ryszarda Hanin. Przerwano mi praktycznie na samym początku egzaminacyjnego spektaklu i Jan Świderski stwierdził, że już wystarczy. Pamiętam, jak się denerwowałem i obawiałem, że nie przekonałem go swoją grą. Ale nagle egzaminator w dowód uznania zaklaskał w ręce... i tak zaczęła się moja kariera zawodowa.

Każde przedstawienie niesie za sobą niezapomniane wspomnienia, ale szczególnie utkwił mi w pamięci spektakl "Maria Stuart" w reż. Stanisława Wieszczyckiego, w którym grałem giermka Nicka. Scena, w której moja postać umierała za króla, wywoływała spore wzruszenie. Nigdy nie zapomnę momentu „umierania” i dochodzącego z widowni szlochu. Wtedy zdałem sobie sprawę, z jak ogromną siłą aktor może oddziaływać na publiczność.

Aktorzy mają niebywałe szczęście przeżywania kilku żyć – swojego i postaci, które grają. Zatem mając ponad 60 lat, mogę stwierdzić, że przeżyłem takich żyć przeszło setkę.

ŹródłoAktorzy rzeszowskiego teatru - Marek Kępiński
Katarzyna Szczyrek
"Super Nowości" nr 38/22/24-02-13
25 lutego 2013
Obecnie występuję w:

Romantyzm-Nowe Oczyszczenie

Sąsiedzi

Ania z Zielonego Wzgórza

Pan Tadeusz

@teatrim.siemaszkowej