Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE - podpisanie deklaracji założycielskiej

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE - podpisanie deklaracji założycielskiej13 czerwca 2017 roku z pewnością na trwałe zapisze się w historii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, jak i województwa podkarpackiego. Dzisiaj, na Zamku w Łańcucie, odbyło się uroczyste podpisanie Deklaracji Założycielskiej Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS / MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrava-Debreczyn-Lwów. Jego pierwsza edycja odbędzie się w sierpniu 2018 r. w Rzeszowie.

Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk jest Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Do współpracy przy tym wyjątkowym przedsięwzięciu artystycznym i kulturalnym zaprosił: Petera Gemza, dyrektora artystycznego Teatru im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie, Petera Himica, Dyrektora Generalnego Państwowego Teatru w Koszycach, Andriya Matsyaka, dyrektora naczelnego Narodowego Ukraiński ego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej, Jiříego Nekvasila, dyrektora Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie, Linasa Zaikauskasa, dyrektora Teatru Dramatycznego im. Juozasa Miltinisa, Wita Karola Wojtowicza, dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie,  Honorowego Partnera Projektu. Festiwal ma łączyć kraje Grupy Wyszehradzkiej i stanowić pomost spalający narody, które mają trudną historię wzajemnych relacji.   Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Aleksander Bobko, Marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl, Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podkarpackiego – Jerzy Cypryś, konsul Generalny Republiki Słowackiej – Ivana Skorupa, Dyrektor Biura Honorowego Konsulatu Ukrainy w Rzeszowie – Ewelina Bryczek, Posłeł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Wojciech Buczak. Wszyscy goście zaproszeni na to nietuzinkowe wydarzenie, najpierw spotkali się na uroczystym obiedzie. Uroczyste podpisanie deklaracji odbyło się w urokliwym wnętrzu jednej z najpiękniejszych sal teatralnych w Polsce - kameralnym teatrze Izabeli Lubomirskiej. Zaraz po punkcie kulminacyjnym wydarzenia, wszyscy goście uczestniczyli w recitalu piosenki aktorskiej w wykonaniu Anny Sroki-Hryń (aktorki, wokalistki Teatru Roma w Warszawie, wykładowcy i pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie), który odbył się na Sali Balowej Zamku. Ostatnim oficjalnym akcentem uroczystości była konferencja prasowa, w której uczestniczyli wszyscy sygnatariusze Deklaracji Założycielskiej, oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Zainteresowane osoby mogły także zwiedzić Zamek w Łańcucie. Logotyp Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE (autor: Magdalena Gajewska, scenografka współpracująca z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie):     Tekst deklaracji założycielskiej:

TRANS ∕ MISJE

Międzynarodowy Festiwal Sztuk

Rzeszów-Koszyce-Ostrava-Debreczyn-Lwów

 

DEKLARACJA ZAŁOŻYCIELSKA

 1.

Działając w celu budowania wspólnej przestrzeni dla wymiany idei i wartości - teatry pogranicza w Rzeszowie, Koszycach, Ostravie, Debreczynie i Lwowie powołują do życia Międzynarodowy Festiwal Sztuk. Trans∕Misje.

2.

Jego nazwa zawiera w sobie chęć przekraczania granic, budowania mostów i otwierania drzwi. Tym, co łączy partnerów projektu, jest graniczne położenie, które sprzyja wzajemnemu przenikaniu kultur. Wynika z tego odmienna od centrystycznej perspektywa patrzenia na rzeczywistość. Jej fundamentem jest regionalna wspólnota i wyjątkowa tożsamość pogranicza.

3.

Zasadą przedsięwzięcia jest równorzędna podmiotowość wszystkich partnerów projektu. Festiwal będzie wędrował co roku do kolejnego partnerskiego miasta. Pierwsza edycja Festiwalu odbędzie się w Rzeszowie, ponieważ Teatr im. W. Siemaszkowej jest pomysłodawcą projektu.

4.

Głównym założeniem Festiwalu jest interdyscyplinarność. Program obejmie różne dziedziny sztuki, a prezentacjom artystycznym towarzyszyć będą działania edukacyjne, debaty, spotkania z twórcami, wykłady, konferencje naukowe.

5.

Ambicją organizatorów jest wyjście z programem festiwalu poza mury instytucji artystycznych w różne przestrzenie i do różnych środowisk. Powiększenie społecznej przestrzeni dla sztuki.

6.

TRANS ∕ MISJE Międzynarodowy Festiwal Sztuk to unikatowy i największy projekt festiwalowy organizowany przez kraje Grupy Wyszehradzkiej z rozszerzającym udziałem partnera z Ukrainy.

Rzeszów, 13.06.2017 r.

Galeria zdjęć z wydarzenia:

fot. Namysław Tomaka@teatrim.siemaszkowej