Szajna galeriaSzajna Galeria w rzeszowskim teatrze

13 marca 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej Józefa Szajny w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie otwarto Szajna Galerię. Jest to jedyna w Polsce i na świecie stała ekspozycja prac profesora Józefa Szajny, jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Wszystkie dzieła, które można oglądać w Galerii są darem Profesora dla Rzeszowa – miasta, w którym się urodził.
W Galerii prezentowane są 54 prace: monumentalne obrazy, rysunki, collages, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najwybitniejszych spektakli teatralnych Szajny. Od momentu powstania Galeria jest miejscem spotkań artystów różnych sztuk: plastyków, pisarzy, muzyków, ludzi teatru.
Przestronne pomieszczenie Galerii wypełnione pracami jednego z najważniejszych twórców teatralnych XX wieku posiada niepowtarzalny nastrój i klimat. Jest to idealne miejsce do przeprowadzania lekcji o sztuce i zajęć plastycznych.

Pod koniec listopada 2008 roku w rzeszowskim teatrze zorganizowano I Multimedia Szajna Festiwal. Celem Festiwalu była prezentacja dokonań sztuki multimedialnej, wytworzonej przy szeroko pojętym udziale zaawansowanej, najnowszej techniki elektronicznej. Równocześnie rozpoczęto tworzenie wideoteki gromadzącej zarejestrowane wydarzenia artystyczne, utwory sztuki audiowizualnej w postaci clipów, umożliwiającej obejrzenie wirtualnej galerii. Stworzono także stronę internetową Festiwalu oraz Szajna Galerii z informacjami o podobnych wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą.

***

fot. Krzysztof Motyka

***

Zapraszamy na zwiedzanie Szajna Galerii!

GRUPY ZORGANIZOWANE (co najmniej 10 osób) po wcześniejszym zgłoszeniu i ustaleniu terminu w Dziale Sprzedaży i Marketingu – tel. 017 853 22 52 (istnieje możliwość zwiedzania połączona z projekcją filmu.)
Istnieje również możliwość INDYWIDUALNEGO ZWIEDZANIA w dni robocze oprócz poniedziałków po uprzednim kontakcie z Działem Sprzedaży i Marketingu w godz. 10.00–16.00.
Galeria czynna również na 30 minut przed każdym wieczornym spektaklem na Dużej Scenie, dla posiadaczy aktualnych biletów na spektakl.@teatrim.siemaszkowej