Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach

Prezentujemy zagrane i zaśpiewane widowisko zaczerpnięte z życia legendarnych zakapiorów bieszczadzkich.

Premiera spektaklu odbyła się w pejzażu, o którym opowiada. I to tam widowisko okrzepnie, wędrując po miejscach związanych z opowiadaną teatrem historią. Temu wędrowaniu będą towarzyszyć działania dodatkowe, w które będą zaangażowani lokalni artyści.

Bieszczady, jako górska perła Podkarpacia, od zawsze są związane z rozbudowaną mitologią. Wpłynęła na to zarówno powikłana i krwawa historia okresu powojennego (walki z bandami UPA, tzw. Akcja Wisła, zmiana granic), jak i ciężka praca tamtejszych mieszkańców w latach powojennych. Do tego należy dodać „zew przygody”, który w te tereny przyciągał wszelkiego rodzaju odmieńców, ludzi zagubionych czy wręcz odwrotnie – łaknących prawdziwych, męskich wyzwań, a także całe rzesze artystów szukających tutaj natchnienia. Większość przyjezdnych uciekała stąd, nie mogąc sprostać ciężkim warunkom życia, natomiast inni, nie mając dokąd wracać, wegetowali latami, imając się różnych zajęć i nader często swe frustracje topiąc w alkoholu.

„Wyżej niż Połonina. Saga w VI aktach” to historia zarazem tragiczna i wesoła, wypełniona śpiewem, zakręcona bieszczadzkimi biesami, ale mocno wpatrzona ponad połoniny, czyli tam gdzie prowadzą wszystkie nasze ścieżki – Do Nieba Bram.

Projekt „WYŻEJ NIŻ POŁONINA” ma na celu zaktywizowanie lokalnych środowisk twórczych powiatów bieszczadzkich i dotarcie do miejsc nader często oddalonych od możliwości korzystania z oferty kultury wyższej. Jednocześnie, założony w projekcie czas dojrzewania spektaklu w jego tematycznie macierzystym otoczeniu, pozwoli na dalszą jego eksploatację na scenie rzeszowskiej oraz ogólnopolskiej, stając się wyjątkową promocją Podkarpacia oraz wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie samorządów.

W spektaklu wykorzystano utwory Wojciecha Belona i zespołu Wolna Grupa Bukowina,  fragmenty wypowiedzi z filmów dokumentalnych „Bieszczadzkie anioły upadłe” oraz „Ballada o bieszczadzkim menelu” Andrzeja Potockiego (w scenie czwartej, piątej i szóstej), a także wiersz Jerzego Harasymowicza „W górach jest wszystko, co kocham” do muzyki Elżbiety Adamiak.

Efekty dźwiękowe i muzyka do piosenki „Przemijanie” Wojciecha Belona
Robert Żurek

Spektakl zalecany dla Widzów od 16. roku życia

Premiera rzeszowska 19 września 2015 roku w Sadowniczo-Szkółkarskim Zakładzie Doświadczalnym w Albigowej k/Rzeszowa.

sierpniu 2017 roku znowu ruszamy z tym spektaklem w teren! Prezentacje spektaklu „Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” zaplanowaliśmy w następujących miejscowościach:
– Polańczyk – Ośrodek Urzędu Marszałkowskiego, dn. 22.08.2017, godz. 19:00,
– Myczkowce – Ośrodek Caritasu, dn. 23.08.2017, godz. 16:30,
– Ustrzyki Dolne – Ustrzycki Dom Kultury, dn. 24.08.2017, godz. 19:00,
– Bystre – Cerkiew, dn. 25.08.2017, godz. 19:00,
– Rzepedź – Amfiteatr, dn. 26.08.2017, godz. 19:00,
– Albigowa k. Łańcuta – Gospodarstwo Rolne Sadowniczo-Szkółkarski Zakład Doświadczalny, dn. 27.08.2017, godz. 17:00,
– Zagórz – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, dn. 30.08.2017, godz. 19:00,
– Uherce Mineralne – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, dn. 31.08.2017, godz. 17:30.

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny! Zapraszamy!

 

 

Galeria zdjęć:fot. Jerzy Lubas

Przygotowania do projektu „Wyżej niż Połonina. Saga w VI aktach” – marcowe poszukiwania Ducha Bieszczadówfot. Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft i Tomasz Żak

 

Zapraszamy na fanpage projektu!


Ogromnie dziękujemy za wsparcie i współpracę!

kultura dostępnamenu-logomkidn_logoWojewództwo PodkarpackiePodkarpackie Przestrzeń Otwarta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny

15 winietka patronat

Justyna Król Mariola Łabno-Flaumenhaft Robert Chodur Waldemar Czyszak Przemysław Sejmicki (gościnnie) Robert Żurek

Tomasz A. Żak

Socha - Szczęsny

Anna Jochym

90 min@teatrim.siemaszkowej